A rectangular loop of wire with sides H = 36 cm and W = 63 cm carries current I2
ID: 2006560 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 36 cm and W = 63 cm carries current I2 = 0.398 A. An infinite straight wire, located a distance L = 39 cm from segment ad of the loop as shown, carries current I1 = 0.619 A in the positive y-direction.
1) What is Fad,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop?
2) What is Fbc,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment bc of the loop?
3) What is Fnet,y, the y-component of the net force exerted by the infinite wire on the loop?
Another infinite straight wire, aligned with the y-axis is now added at a distance 2L = 0.78 cm from segment bc of the loop as shown. A current, I3, flows in this wire. The loop now experiences a net force of zero.
4) What is the direction of I3?
5) What is the magnitude of I3?
Explanation / Answer
Here is a video link to the solution http://youtu.be/6Qnl3927kts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.