A rectangular loop of wire with sides H = 33 cm and W = 66 cm carries current I
ID: 1397868 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 33 cm and W = 66 cm carries current I2 = 0.157 A. An infinite straight wire, located a distance L = 37 cm from segment ad of the loop as shown, carries current I1 = 0.613 A in the positive y-direction.
1)
What is Fad,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop?
2)
What is Fbc,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment bc of the loop?.
3)
What is Fnet,y, the y-component of the net force exerted by the infinite wire on the loop?
4)
Another infinite straight wire, aligned with the y-axis is now added at a distance 2L = 74 cm from segment bc of the loop as shown. A current, I3, flows in this wire. The loop now experiences a net force of zero.
What is the direction of I3?
a)along the positive y-direction
b)along the negative y-direction
5)
What is the magnitude of I3?
Explanation / Answer
1) Fad,x = mue*I1*I2*H/(2*pi*L)
= 4*pi*10^-7*0.613*0.157*0.33/(2*pi*0.37)
= 1.72*10^-8 N (towards +x axis)
2) Fbc,x = mue*I1*I2*H/(2*pi*(L+W))
= 4*pi*10^-7*0.613*0.157*0.33/(2*pi*(0.37+0.66))
= -6.2*10^-9 N(towards -x axis)
3) Fnety = 0. (because force on upper and lower segments are equal and act in opposite direction)
4) b)along the negative y-direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.