A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed
ID: 2258837 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire is moving toward the bottom of the page with a speed of 0.025 m/s (see the drawing). The loop is leaving a region in which a 3.0 T magnetic field exists; the magnetic field outside this region is zero. During a time of 2.0 s, what is the magnitude of the change in the magnetic flux?
Wb
Explanation / Answer
d(flux) = B*dA*cos(theta)
theta = 0, B = 3.0 T
dA = (0.080) * 0.025 * 2
dA = 0.004
d(flux) = 3 * 0.004 * cos0
d(flux) = 0.012 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.