A rectangular loop of wire is sitting next to a straight wire, as shown in the f
ID: 1289104 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire is sitting next to a straight wire, as shown in the figure below.
There is a current of I = 2.71 A in both wires. Assume that a = 2.78 cm, b = 5.37 cm and L = 11.0 cm. What is the magnitude on the net force on the loop?
(in N)
Explanation / Answer
Fnet on loop = Ftop + F boottom
Fnet = (uoi1i1L/2pi)(1/R1 -1/R2)
Fnet = ( 4pi e-7 * 2.71*2.71 * 0.11/2pi)(1/0.0278 - (1/0.0278 +0.0537)
Fnet = 3.83 *10^-6
option F it is
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.