A rectangular loop (a = 0.24 m, b = 0.34 m) is pushed into a space where there i
ID: 1321315 • Letter: A
Question
A rectangular loop (a = 0.24 m, b = 0.34 m) is pushed into a space where there is uniform magnetic field with a speed of 3.00 m/s.
a) What is the induced current in the rod if the magnetic field is uniform and has a magnitude of 5.50 T, and the resistance of the loop is 55.0 ??_____ AMP
b) What is the direction of the induced current in the loop?
Counterclockwise
Clockwise
A rectangular loop (a = 0.24 m, b = 0.34 m) is pushed into a space where there is uniform magnetic field with a speed of 3.00 m/s. a) What is the induced current in the rod if the magnetic field is uniform and has a magnitude of 5.50 T, and the resistance of the loop is 55.0 ??_____ AMP b) What is the direction of the induced current in the loop? Counterclockwise ClockwiseExplanation / Answer
Here ,
B = 5.5 T
v = 3 m/s
Induced EMF , EMF = BVL
EMF = 5.5*3.0*.24
EMF = 3.96 V
therefore , Using Ohm's law
V = IR
I = 3.96/55
I = 0.072 A
the induceed current is 0.072 A
b)
the induced current is oposing the field present
Hence , it is COUNTERCLOCKWISE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.