A rectangular loop of wire with sides H = 36 cm and W = 73 cm is located in a re
ID: 1499864 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 36 cm and W = 73 cm is located in a region containing a constant magnetic field B = 1.24 T that is aligned with the positive y-axis as shown. The loop carries current I = 358 mA. The plane of the loop is inclined at an angle = 35o with respect to the x-axis.
1)
What is x, the x-component of the magnetic moment vector of the loop?
A-m2
2)
What is y, the y-component of the magnetic moment vector of the loop?
A-m2
3)
What is z, the z-component of the torque exerted on the loop?
N-m
4)
What is Fbc, the magnitude of the force exerted on segment bc of the loop?.
N
5)
What is the direction of the force that is exerted on the segment bc of the loop?
along negative x-direction
along negative y-direction
along positive x-direction
along positive y-direction
none of the above
Explanation / Answer
1)
ux = I*A*9COS90+35)
UX = I*H*w*COS(90+35)
UX = 0.358*0.36*0.73*cos(90+35)
ux = -0.54 Am^2
++++++++++
2)
uy= = I*A**sin90+35)
UX = I*H*w*sin(90+35)
UX = 0.358*0.36*0.73*sin(90+35)
ux = 0.0771 Am^2
+++++++++++++++
3)
Tz = uxB
u = -0.054i + 0.771j
B = 1.24 j
Tz = (-0.054i + 0.771j) x 1.24 j
Tz = -0.054*1.24
Tz = -0.06696 k Nm
+++++++++++++
4)
Fbc = I*bc*B
Fbc = 0.358*0.36*1.24 = 0.16 N
+++++++
5)
along positive x-direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.