A 100 Vrms AC source is connected to a series RLC circuit consisting of a 18 O r
ID: 2005363 • Letter: A
Question
A 100 Vrms AC source is connected to a series RLC circuit consisting of a 18 O resistor, a 10 mH inductor, and a 60 µF capacitor, The voltage source frequency is 158 Hz. The phase angle of the source voltage is 0°.1) What is the impedance phasor for the resistor?
Magnitude ____ O
Phase angle ____ degrees
2) What is the impedance phasor for the inductor?
Magnitude ____ O
Phase angle ____ degrees
3) What is the impedance phasor for the capacitor?
Magnitude ____ O
Phase angle ____ degrees
4) What is the total impedance phasor?
Magnitude ____ O
Phase angle ____ degrees
5) What is the current phasor?
Magnitude ____ A
Phase angle ____ degrees
6) What is the resistor voltage phasor?
Magnitude ____ V
Phase angle ____ degrees
7) What is the inductor voltage phasor?
Magnitude ____ V
Phase angle ____ degrees
8) What is the capacitor voltage phasor?
Magnitude ____ V
Phase angle ____ degrees
9) What is the power delivered by the voltage source?
____ W
10) What is the power dissipated by the resistor?
____ W
11) What is the resonant frequency of this circuit?
____ Hz
12) What will be the power delivered by the voltage source when the voltage source is operated at the resonant frequency?
____ W
Explanation / Answer
Given capacitance of the capacitor C = 60 F resistance of the resistor R = 18 inductance of the inductor L = 1 0mH frequency of soource f = 158 Hz phase angle of source voltage is = 0 o 1) impedance phasor for the resistor is Z = R = 18 phase angle = tan -1 ( XL - XC )/ R = 0 0 2) impedance phasor for the inductor is Z = XL = 2 f L = 2 ( 158 Hz ) ( 10 *1 0^ -3 H ) = 9.927 phase angle = tan -1 ( XL - XC )/ R = 90 degrees 3) impedance phasor for the Capaciotr is Z = XC =1 / 2 f C = 1 / 2 ( 158 Hz ) ( 60 *1 0^ -6F ) = 16.788 phase angle = tan -1 ( XL - XC )/ R = - 90 degrees 4) What is the total impedance phasor Z = ( R 2 + ( XL -XC ) 2 = ............. phase angle = tan -1 ( XL - XC )/ R = tan -1 ( 9.927 - 16.788 / 18 ) = -20.86 degrees please post remaining question as other post Z = XC =1 / 2 f C = 1 / 2 ( 158 Hz ) ( 60 *1 0^ -6F ) = 16.788 phase angle = tan -1 ( XL - XC )/ R = - 90 degrees 4) What is the total impedance phasor Z = ( R 2 + ( XL -XC ) 2 = ............. phase angle = tan -1 ( XL - XC )/ R = tan -1 ( 9.927 - 16.788 / 18 ) = -20.86 degrees please post remaining question as other postRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.