A 100 W beam of light is shone onto a black body of mass2x10^-3 kg for a duratio
ID: 1723387 • Letter: A
Question
A 100 W beam of light is shone onto a black body of mass2x10^-3 kg for a duration of 10^4 s. The black body isinitially at rest in a frictionless space. What is the finalkinetic energy of the black body at the end of the period ofillumination - why is this less than the total energy of theabsorbed photons? A 100 W beam of light is shone onto a black body of mass2x10^-3 kg for a duration of 10^4 s. The black body isinitially at rest in a frictionless space. What is the finalkinetic energy of the black body at the end of the period ofillumination - why is this less than the total energy of theabsorbed photons?Explanation / Answer
= 100 W *10000 s = 106 J Now, momentum absorbed by the body = momentum gainedfrom the photons = P = U/c = 106/(3*108)kgm/s = m*v = 2*10-3*v => v = 1.667 m/sSo, kinetic energy gained = 0.5*m*v*v = 2.78*10-3J This value is small because the rest of the radiation energyis used in heating up the black body.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.