A thin spherical sheel with radius R1=3.00cm is concentric with a larger thin sp
ID: 2000695 • Letter: A
Question
A thin spherical sheel with radius R1=3.00cm is concentric with a larger thin spherical shell with radius R2=5.00cm.Both shells are made of insulating material. The smaller shell has charge q1=+6.00 nC distributed uniformly over its surface, and the larer shell has charge q2=-9.00 nC distrubted uniformly over its surface. Take the electric potential to be zero at an infite distance from both shells. (a) What is the electric potential due to the two shells at the folllowing distancec from their common center: (i) r=0 cm; (ii) r=4.00 cm; (iii) r=6.00 cm? (b) What is the magnitude of the potential difference between the surfaces of the twoshells? Which shell is at higher potential: the inner shell or the outer shell?
Explanation / Answer
part A
potantial at r=0 at the centre
inside the shell potential is = KQ/R
at centre potential is due to both so
V = kQ1/R1 +kQ2/R2
V = 9x10^9(6x10^-9/0.03 -9x10^-9/0.05)
V = 180 volts
Part B
r=4cm is outside the inner cell and inside the outer shell so
V = KQ1/r + KQ2/R2
V = 9*10^9(6*10^-9/0.04 - 9*10^-9/0.05)
V = -270 volts
part C
r = 6cm is outside both the sphere
V = kQ1/r+kQ2/r
V = 9*10^9 / 0.06 (6*10^-9 - 9*10^-9)
V = -450 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.