Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A thin spherical shell has a radius of 3 m and a mass of393 kg, and its center i

ID: 1760039 • Letter: A

Question

A thin spherical shell has a radius of 3 m and a mass of393 kg, and its center is located at the origin of acoordinate system. Another thin spherical shell with a radiusof 1 m and mass 244 kg is inside the larger shell withits center at 0.49 m on the x axis.What is the gravitationalforce of attractionbetween the two shells? Answer in unitsof N. A thin spherical shell has a radius of 3 m and a mass of393 kg, and its center is located at the origin of acoordinate system. Another thin spherical shell with a radiusof 1 m and mass 244 kg is inside the larger shell withits center at 0.49 m on the x axis.What is the gravitationalforce of attractionbetween the two shells? Answer in unitsof N.

Explanation / Answer

The thin spherical shell with mass m1 = 393 kg hasradius R = 3 m and has center at (x1,y1) =(0,0) Another thin spherical shell with ass m2 = 244 kghas radius r = 1 m and has center at(x2,y2) = (0.49,0) The center of mass of the two thin spherical shells is (x,y) = [(m1 * x1 + m2 *x2/m1 + m2),(m1 *y1 + m2 * y2/m1 +m2)] or (x,y) = [(393 * 0 + 244 * 0.49/393 + 244),(393 * 0 + 244 *0/393 + 244)] or (x,y) = (0.187,0) The gravitational force of attraction between the twoshells F = G * (m1 * m2/r2) G = 6.67 * 10-11 Nm2/kg2 andr2 = [(0.187 - 0)2 + (0 - 0)2] =0.0349 m2
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote