The driver of a car wishes to pass a truck that is traveling at a constant speed
ID: 2000568 • Letter: T
Question
The driver of a car wishes to pass a truck that is traveling at a constant speed of 19.8 m/s . Initially, the car is also traveling at a speed 19.8 m/s and its front bumper is a distance 24.3 m behind the truck's rear bumper. The car begins accelerating at a constant acceleration 0.550 m/s2 , then pulls back into the truck's lane when the rear of the car is a distance 26.5 m ahead of the front of the truck. The car is of length 4.60 m and the truck is of length 22.0 m . How much time is required for the car to pass the truck? What distance does the car travel during this time? What is the final speed of the car?
Explanation / Answer
Here,
speed of truck , vt = 19.8 m/s
initial speed of car , vc = 19.8 m/s
distance , d = 24.3 m
acceleration , a = 0.55 m/s^2
total distance travelled by car , D = 26.5 + 22 + 4.6 + 24.3
D = 77.4 m
total time taken is t
Using second equation of motion
D = 0.5 * a * t^2
77.4 = 0.5 * 0.55 * t^2
solving for t
t = 16.8 s
the tima required for the car to pass truck is 16.8 s
-------------------------------
distance tarvelled by car = initial speed of car * time + D
distance tarvelled by car = 19.8 * 16.8 + 77.4
distance tarvelled by car = 409.6 m
the distance tarvelled by car is 409.6 m
-------------------------------
final speed of car = vt + a * t
final speed of car = 19.8 + 0.55 * 16.8
final speed of car = 29 m/s
the final speed of car is 29 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.