The drawing shows two transverse waves traveling on two strings. The linear dens
ID: 2200039 • Letter: T
Question
The drawing shows two transverse waves traveling on two strings. The linear density of each string is 0.0605 kg/m, and the tension is provided by a 16.0-N block that is hanging from the string. Determine the speed of the wave in part (a) and part (b) of the drawing.
The drawing shows two transverse waves traveling on two strings. The linear density of each string is 0.0605 kg/m, and the tension is provided by a 16.0-N block that is hanging from the string. Determine the speed of the wave in part (a) and part (b) of the drawing.Explanation / Answer
v^2 = T*L/M a) T = 16 N V^2 = 16 /0.0605 v = 16.262 m/s b) T = 8 N V^2 = 8 / 0.0605 V = 11.49 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.