Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This is a physcis college class that uses calculus 18) From t=0 to t=5.00 min, a

ID: 1998206 • Letter: T

Question

This is a physcis college class that uses calculus 18) From t=0 to t=5.00 min, a man stands still, and from t=5.00 min to t=10.00 mon, he walks briskly in a straight line at a constant speed of 2.20 m/s. What are (a) his average velocity and (b) his average acceleration in the time interval 2.00 min to 8.00 min? What are (c) his average velocity and (d) his average acceleration in the time interval 3.00 min to 9.00 min? (e) Sketch x versus t and v versus t, and indicate how the answers to (a) through (d) can be obtained from the graphs. This is a physcis college class that uses calculus 18) From t=0 to t=5.00 min, a man stands still, and from t=5.00 min to t=10.00 mon, he walks briskly in a straight line at a constant speed of 2.20 m/s. What are (a) his average velocity and (b) his average acceleration in the time interval 2.00 min to 8.00 min? What are (c) his average velocity and (d) his average acceleration in the time interval 3.00 min to 9.00 min? (e) Sketch x versus t and v versus t, and indicate how the answers to (a) through (d) can be obtained from the graphs. This is a physcis college class that uses calculus 18) From t=0 to t=5.00 min, a man stands still, and from t=5.00 min to t=10.00 mon, he walks briskly in a straight line at a constant speed of 2.20 m/s. What are (a) his average velocity and (b) his average acceleration in the time interval 2.00 min to 8.00 min? What are (c) his average velocity and (d) his average acceleration in the time interval 3.00 min to 9.00 min? (e) Sketch x versus t and v versus t, and indicate how the answers to (a) through (d) can be obtained from the graphs.

Explanation / Answer

In time 2 to 8 min

(a) average velocity=total displacement/total time=(2.2*180)/(360)=1.1 m/s

(b) average accleration=0 as velocity was constant always

in time 3 to 9 min

(c) average velocity=total displacement/total time=(2.2*240)/(360)=1.47 m/s

(d) average accleration=0 as velocity was constant always(if taken theoritical data he took 0 sec to speed up from 0 m/s to 2.2 m/s so accleration =infinity )

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote