This is a modelling question relating to the swing in a simple pendulum. A parti
ID: 1378202 • Letter: T
Question
This is a modelling question relating to the swing in a simple pendulum.
A particle of mass m = 2.78 kg is suspended from a fixed point by a light inextensible string of length = 0.87 m. You are required to determine the relationship between the period of swing and the length of the pendulum. For small angle approximation, sin ? ? ?.
Calculate the period of the swing of this simple pendulum, in seconds, giving your answer to 3 decimal places. You may use g = 9.81 ms-2 and ? = 3.142. Show working.
Explanation / Answer
Solution: At any instant, acceleration of the oscillating body will have a tangential component which can be expressed as maT = - mg sin ?. Minus sign appears because of the oppositely directed acceleration with respect to displacement.
Now, aT = l? where l is the length of the pendulum and ? the angular acceleration. Considering small angle approximation, sin ? ~ ?.
Therefore ml? = -mg? or, ? = -(g/l)? or, |?/?| = (l/g) or, T = 2?(?/?)1/2 or, T = 2?(l/g)1/2. So its independent of mass m and ? < 4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.