The figure (Figure 1) shows a portion of a silver ribbon with z 1 = 12.0 mm and
ID: 1996880 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a portion of a silver ribbon with z1 = 12.0 mm and y1 = 0.20 mm , carrying a current of 140 A in the +x-direction. The ribbon lies in a uniform magnetic field, in the y-direction, with magnitude 0.95 T . Apply the simplified model of the Hall effect.
Part A
If there are 5.80×1028 free electrons per cubic meter, find the magnitude of the drift velocity of the electrons in the x-direction.
vd = ______m/s
Part B
Find the magnitude of the electric field in the z-direction due to the Hall effect.
Express your answer using two significant figures.
E=_________V/m
Part C
Find the direction of the electric field in the z-direction due to the Hall effect.
1- +z
2- ?z
Part D
Find the Hall emf.
Express your answer using two significant figures.
EHall =___________V
2 2Explanation / Answer
a)
drift velocity, v = I/nAq
So, v = 140/(5.8*10^28*12*0.2*10^-6*1.6*10^-19)
So, v = 6.3*10^-3 m/s
b)
Hall voltage , V = v*B*z1 = 6.3*10^-3*0.95*d
So, Electric field , E = V/z1 = 6.3*10^-3*0.95 = 5.99*10^-3 V/m
c)
direction = +z axis <----- using Fleming's LEft Hand thumb rule
d)
Hall emf = v*B*z1
= 6.3*10^-3*0.95*12*10^-3
= 7.2*10^-5 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.