The figure ( Figure 1 ) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.
ID: 2253292 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 85.00kg and length L = 5.300m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.100m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2500kg is supported by the crane at a distance x = 5.100m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
I need help finding the tension in string A
and then I need to find the magnitude of the tension in string B
all in Newtons
help would be appreciated!!
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 85.00kg and length L = 5.300m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.100m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2500kg is supported by the crane at a distance x = 5.100m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.Explanation / Answer
net torque = 0
Ta*d = m1*g*(L/2) + m2*g*x
Ta*1.1 = (85*9.8*(5.3/2)) + (2500*9.8*5.1)
Ta = 115597.682 N
net force = 0
Ta = Tb+m1g+m2g
Tb = 90264.682 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.