The figure ( Figure 1 ) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.
ID: 2258517 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 75.00kg and length L = 5.800m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.300m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3500kg is supported by the crane at a distance x = 5.600m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find TA, the tension in string A.
Find TB, the magnitude of the tension in string B.
Explanation / Answer
let Ta is upward
Tb is downward
Ta=Tb+75* g+3500*g
moment about B
Ta*1.3-75*9.807*(5.8/2)-3500*9.807 *5.6=0
Ta=149393 N
Tb= 149393 -(75+3500)9.807
Tb =114358 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.