The figure ( Figure 1 ) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.
ID: 2265470 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 80.00kg and length L = 5.000m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2.000m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3000kg is supported by the crane at a distance x = 4.800m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part A
Find TA, the tension in string A.
Part B
Find TB, the magnitude of the tension in string B.
Explanation / Answer
Sum torque about string B
Ta*d-m1*g*L/2-m2*g*x=0
solve for Ta
Ta=g*(m1*L/2+m2*x)/d
plug in the numbers
Ta = 9.807*(80*5.0/2+3000*4.8)/2
Ta = 71591.1 N
for Tb, sum forces in the y
71591.1 - Tb - g*3000 = 0
Tb = 42170.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.