An ideal monatomic gas is taken through the cycle in the PV diagram below, in wh
ID: 1992376 • Letter: A
Question
An ideal monatomic gas is taken through the cycle in the PV diagram below, in which each interval along the horizontal (V) axis is 6.00 L.(Diagram: http://www.webassign.net/grr/p15-07alt.gif)
(a) If there are 0.0210 mol of this gas, what are the temperature and pressure at point C?
___ K
___ kPa
(b) What is the change in internal energy of the gas as it is taken from A to B?
___ J
(c) How much work is done by this gas per cycle?
___ J
(d) What is the total change in internal energy of this gas in one cycle?
___ J
Explanation / Answer
TA = pAVA/nR = 230x10^3*5000X10^-6/(0.015*8.314) = 9221K: TB = pBVB/nR = 98x10^3*5000X10^-6/(0.015*8.314) = 3929K dU = nCv*dT but Cv = 0.0150*12.47*(3929-9221) = -990J From A to B W= 0; From B - C W = p*(VC - VB) = 98x10^3*(10000x10^-6-5000x10^-6) = 490J From C to A = 1/2(pA + pC)*(VA - VC) = 1/2(230X10^3 + 98x10^3)*(5000x10^-6-10000x10^-6) = -820J So the total work = 490-820 = -330J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.