An ideal gas mixture has the following volumetric analysis: N2 = 55%, CO2 = 25%,
ID: 1853217 • Letter: A
Question
An ideal gas mixture has the following volumetric analysis: N2 = 55%, CO2 = 25%, O2 = 20% is compressed adiabatically in a Piston-Cylinder assembly from 1 bar 20 0C to 5 bar. (A) Find the analysis on a mass basis. (B) Find the specific heats at 350 K. Using Table A.2 (C) Determine the work required for compression process? (D) Find ?sm per kg of mixture (E) If the mixture undergoes an isothermal process from 2.0 bar, 130oC to 1 MPa. What would ?sm of mixture be? (F) If heat added to the mixture after compression till its temperature becomes 1000 0C, calculate the amount of heat addedExplanation / Answer
s = specific heat (specific heat of water is 4.18 J/ degree Celsius x gram) m = mass (Tf - Ti) aka. "delta T" = change in temperature, Final - Initial. However since one of them is losing heat and the other is gaining heat energy, the equation is: qhot = - qcold s1 x m1 x (Tf - Ti) = - s2 x m2 x (Tf - Ti) (4.18 J / C x g) x (50.g) x (X - 60 C) = - (4.18 J / C x g) x (25g) x (X - 20 C) DROP UNITS and solve for "X" depending on whether you round or not, I'll put down exact numbers and round at end 209X - 12540 = - 104.5X + 2090 313.5X = 14630 X = 46.66666 In which case you can round it to 47 C.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.