An ideal gas mixture contains 40.0% helium, 20.0% methane, and 40.0% nitrogen by
ID: 701634 • Letter: A
Question
An ideal gas mixture contains 40.0% helium, 20.0% methane, and 40.0% nitrogen by volume at 2.50 atm absolute and 80.0°C.
Problem 5.34 Gas Composition An ideal gas mixture contains 40.0% helium, 20.0% methane, and 40.0% nitrogen by volume at 2.50 atm absolute and 80.0°C. (a) Calculate the partial pressure of each component. Helium: atm Methane: atm Nitrogen: atm (b) Calculate the mass fractions of methane and nitrogen Methane: Nitrogen: (c) Calculate the average molecular weight of the gas. 9/mol (d) Calculate the density of the gas. kg/m3Explanation / Answer
Basis 100 mol of gas
Mol% = volume %
Part a
Partial pressure of Helium = mol fraction of He x Total Pressure
= 0.4 x 2.5 = 1 atm
Partial pressure of methane = mol fraction of methane x Total Pressure
= 0.2 x 2.5 = 0.5 atm
Partial pressure of nitrogen = mol fraction of nitrogen x Total Pressure
= 0.4 x 2.5 = 1 atm
Part b
Mass of methane = moles x molecular weight
= 20 x 16 = 320 g
Mass of nitrogen = 40 x 28 = 1120 g
Mass of He = 40 x 4 = 160 g
Total mass = 320 + 1120 + 160 = 1600 g
Mass fraction of methane = mass of methane/total mass
= 320/1600 = 0.20
Mass fraction of nitrogen = mass of nitrogen/total mass
= 1120/1600 = 0.70
Part C
Average molecular weight
= M1*X1 + M2*X2 + M3*X3
= 4*0.4 + 16*0.2 + 0.4*28
= 16 g/mol
Part d
From the ideal gas equation
PM = density x RT
Density of gas = PM/RT
= 2.5 atm *16g/mol /0.0821L-atm/mol·K *353K
= 1.38 g/L x 10^-3kg/g x 10^3L/m3
= 1.38 kg/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.