A large freshwater fish has a swim bladder with a volume of 5.0 * 10^4 m^3. The
ID: 1986030 • Letter: A
Question
A large freshwater fish has a swim bladder with a volume of 5.0 * 10^4 m^3. The fish descends from a depth where the absolute pressure is 3.0 atm to deeper water where the swim bladder is compressed to 60% of its initial volume. As the fish descends, the gas pressure in the swim bladder is always equal to the water pressure, and the temperature of the gas remains at the internal temperature of the fish's body. To adapt to its new location, the fish must add gas tore-inflate its swim bladder to the original volume. This takes energy to accomplish. What's the minimum amount of work required to expand the swim bladder back to its original volume?
Explanation / Answer
work done=PdV P1V1 = P2V2 thus P2 = P1V1/V2 = 3 x(100/60) = 5 atm = 5.07 x 10^5 Pa volume added=0.4(5x10^-4) PdV = (5.07 x 10^5)(0.4)(5x10^-4) = 101 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.