A large cruise ship of mass 6.70 times 10^7 kg has a speed of 13.0 m/s .at some
ID: 3163536 • Letter: A
Question
A large cruise ship of mass 6.70 times 10^7 kg has a speed of 13.0 m/s .at some Instant What is the ship's kinetic energy at this time? How much work Is required to slop It? (Give the work done on the ship. Include the sign of the value in your answer.) the response you submitted has the wrong sign.) What is the magnitude of the constant force required to stop it as it undergoes a displacement of?.80 km? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and chock each step carefully.Explanation / Answer
The mass of the ship is 6.7*10^7 kg and it is moving at a speed of 13 m/s.
The kinetic energy of the ship is given by K.E. = (1/2)*m*v^2
= (1/2)*6.7*10^7*13^2
=> 5.66*10^9 J
To stop the ship the work required to be done is equal to the kinetic energy of the ship or 5.66*10^9 J
Work = force*distance; to stop the ship over a distance of 2.8 km or 2800 m the force that would have to be applied is equal to 5.66*10^9/2800 = 2.02*10^6 N
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Horizontal component of original velocity = 32.5 cosø
where ø is the angle of takeoff.
30.9 cosø = 28.4
ø = 23.2
Vertical component of velocity = 30.9*sin(23.2) = 28.89 m/s
Height reached = V^2 / 2 . g = 28.89^2 / 2*9.8 = 4.089 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.