A large cylindrical tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supported 8.75 m
ID: 1294459 • Letter: A
Question
A large cylindrical tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supported 8.75 m above the ground by a stand shown in the figure. The water level in the tank is 10.6 m deep. The density of the water in the tank is 1.00g/cm^3. A very small hole is formed at the base of the vertical wall of the tank, and water is squirting out of this hole. When the water hits the ground, how far has it traveled horizontally from the hole?
For full points/best answer you must show the PHYSICS. Be very explicit in your detailed solution. Define all variables and equations used. Prefer handwritten answers, so long as they are legible. Thank you!
A large cylindrical tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supported 8.75 m above the ground by a stand shown in the figure. The water level in the tank is 10.6 m deep. The density of the water in the tank is 1.00g/cm^3. A very small hole is formed at the base of the vertical wall of the tank, and water is squirting out of this hole. When the water hits the ground, how far has it traveled horizontally from the hole? For full points/best answer you must show the PHYSICS. Be very explicit in your detailed solution. Define all variables and equations used. Prefer handwritten answers, so long as they are legible. Thank you!Explanation / Answer
Depth of the water h = 10.6 m
Density of water ? = 1 g / cm 3
Height of the stand H = 8.75 m
Speed of the water v = ?[ 2gh ]
= 14.413 m / s
Time taken to reach the water to ground t = ?[2H / g ]
= 1.336 s
? Required distance i.e., range = vt
= 19.26 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.