A large cylindrical water tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supported w
ID: 2003666 • Letter: A
Question
A large cylindrical water tank 11.5 m in diameter and 13.5 m tall is supported with its base 8.75 m above the ground by a stand. The water level in the tank is 10.6 m deep, and the density of the water in the tank is 1.00 g/cm3 . A very small hole is formed at the base of the vertical wall of the tank, and water is squirting out of this hole horizontally. When this water hits the ground, how far has it traveled horizontally from the hole, assuming no air resistance? the answer is 19.3 m please show all the steps
Explanation / Answer
Here, Horizontal velocity of water = sqrt(2gh)
= sqrt(2*9.8*10.6)
= 14.41 m/sec
Time taken for water to hit ground = sqrt(2h/g)
= sqrt(2*8.75/9.8)
= 1.336 sec
=> Horizontal distance water has travelled to hit ground = 14.41 * 1.336
= 19.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.