A large company insists that all job applicants who are invited for interview ta
ID: 3129581 • Letter: A
Question
A large company insists that all job applicants who are invited for interview take a psychometric test. The results of these tests follow a normal distribution with a mean of 61% and the standard deviation of 7.2%.
(a) What proportion of applicants would be expected to score over 70%?
(b) What proportion of applicants would be expected to score under 40%?
(c) What proportion of applicants would be expected to score between 50% and 65%?
(d) What score is exceeded by 20% of applicants?
(e) What is the highest score achieved by the 5% of applicants who do least well in the test?
Explanation / Answer
a)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 70
u = mean = 61
s = standard deviation = 7.2
Thus,
z = (x - u) / s = 1.25
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 1.25 ) = 0.105649774 [ANSWER]
****************
b)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 40
u = mean = 61
s = standard deviation = 7.2
Thus,
z = (x - u) / s = -2.916666667
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -2.916666667 ) = 0.001768968 [ANSWER]
*******************
c)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) / s, then as
x1 = lower bound = 50
x2 = upper bound = 65
u = mean = 61
s = standard deviation = 7.2
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u)/s = -1.527777778
z2 = upper z score = (x2 - u) / s = 0.555555556
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.063283861
P(z < z2) = 0.710742639
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.647458779 [ANSWER]
******************
d)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 1 - 0.80 = 0.2
Then, using table or technology,
z = -0.841621234
As x = u + z * s,
where
u = mean = 61
z = the critical z score = -0.841621234
s = standard deviation = 7.2
Then
x = critical value = 54.94032712 [ANSWER]
*********************
e)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.05
Then, using table or technology,
z = -1.644853627
As x = u + z * s,
where
u = mean = 61
z = the critical z score = -1.644853627
s = standard deviation = 7.2
Then
x = critical value = 49.15705389 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.