A potential difference of V = 0.405 V is applied across a block of silicon with
ID: 1970413 • Letter: A
Question
A potential difference of V = 0.405 V is applied across a block of silicon with resistivity 8.74 . 10 - 4 Ohm m. As indicated in the figure, the dimensions of the silicon block are width a = 1.99 mm and length L = 15.4 cm. The resistance of the silicon block is 45.3 Ohm, and the density of charge carriers is 1.23 . 1023 m - 3. Assume that the current density in the block is uniform and that current flows in silicon according to Ohm's Law. The total length of 0.504 - mm - diameter copper wire in the circuit is 72.2 cm. Assume that the resistivity of copper is 1.72 . 10 - 3 Ohm m for this problem. What is the resistance, Rw of the copper wire? Rw = 62.2 mOhm What is the magnitude of the electric current, i, in the block? i = 10.9 mA What is the thickness, b, of the block? b = 1.49 mm On average, how long does it take an electron to pass from one end of the block to the other? Deltat = sExplanation / Answer
The current in the silicon block is I = n e A L / t the time taken is given as t = n e A L / I here n = 1.23x10^23 , e = 1.6x10^-19, A = axb = (1.99x10^-3)(1.49x10^-3), L = 0.154m and I = 10.9x10^-3 substituting the values t = 0.8244sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.