A pot containing 1.02 liter of water,initially at 18°C, is placed on a1030 W ele
ID: 1676142 • Letter: A
Question
A pot containing 1.02 liter of water,initially at 18°C, is placed on a1030 W electric heating element. (a) How much heat must be supplied to the waterto bring it to a boil?___________ cal
(b) How much heat is necessary to boil all the water away?
___________ cal
What is the minimum time required to boil all the water away?
____________ min (a) How much heat must be supplied to the waterto bring it to a boil?
___________ cal
(b) How much heat is necessary to boil all the water away?
___________ cal
What is the minimum time required to boil all the water away?
____________ min
Explanation / Answer
Volume of water V = 1.02lit = 1.02 * 10 ^ -3 m ^ 3
Mass of water M = Density * V
= 10^ 3 kg / m^ 3 * V
= 1.02 kg = 1020 g
Initial temp t= 18 oC
Boiling temp t ‘ = 100 oC
Power of heater P = 1030 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.