A metal bar of length L=0.60 m. slides freely on two frictionless, horizontal me
ID: 1969317 • Letter: A
Question
A metal bar of length L=0.60 m. slides freely on two frictionless, horizontal metal rails within a magnetic field B. There is a resistor connecting the horizontal metal rails on the left with a resistence R = 200 . The magnetic field B = 1.5 T is directed upward, perendicular to the rectangular, enclosing magnetic field and also perpendicular to the plane. An external force is applied to the metal bar such that it moves to the right with a speed of V = 25 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the metal bar?
Explanation / Answer
= BLv IR = BLv I = (BLv) / R = (1.5 T)(0.60 m)(25 m/s) / (200 ) = 0.1125 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.