A merry-go-round with a radius of R = 1.65 m and moment of inertia I = 214 kg-m2
ID: 1973765 • Letter: A
Question
A merry-go-round with a radius of R = 1.65 m and moment of inertia I = 214 kg-m2 is spinning with an initial angular speed of ? = 1.47 rad/s, in the counter-clockwise direction when viewed from above. A person with mass m = 66 kg and velocity v = 4.8 runs on a path tangent to the merry-go-round. Once at the merry-go-round the person jumps on and holds on to the rim of the merry-go-round.1)What is the magnitude of the initial angular momentum of the merry-go-round?
2)What is the magnitude of the initial angular momentum of the person 2 meters before she jumps on the merry-go-round?
3)What is the magnitude of the initial angular momentum of the person just before she jumps on to the merry-go-round?
4)What is the angular speed of the merry-go-round after the person jumps on?
Explanation / Answer
Given that
R = 1.65 m
I = 214 kg-m2
= 1.47 rad/s
m = 66 kg
v = 4.8 m/s
a) Angular momentum of the merry go-round
Lm = I
= 214 x 1.47
= 314.58 kg-m2/s
b) Given that
here r = 2 m
So L = m v r
= 66 x 4.8 x 2
= 633.6 kg-m2 /s
(c)
Lp = m v R
= 66 x 4.8 x 1.65
= 522.72 kg-m2 /s
d) f = [Lm + Lp] / Ic
= [Lm + Lp] / I + Ip
= [Lm + Lp] / I + m R2
= [314.58 + 522.72] / 214 + 66 x 1.652
= 2.126 rad / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.