A merry-go-round with moment of inertia 400 kg-m^2 and radius 2.0m is rotating w
ID: 1547233 • Letter: A
Question
A merry-go-round with moment of inertia 400 kg-m^2 and radius 2.0m is rotating with angular speed 0.50 rad/s in the clockwise direction about a fixed axis. A child of mass 40 kg runs tangentially to the merry-go-round with speed 3.0m/s and grabs onto the outside edge of the merry-go-round.
a. What is the final angular velocity of the system (merry-go-round plus child)/ What is the final tangential speed of the child?
b. What is the change in kinetic energy?
c. If instead the merry-go-round is initially rotating with angular speed 3.0 rad/s in the counterclockwise direction what would the final angular velocity be/ What is the final tangential speed of the child?
Explanation / Answer
Given
moment of inertia of the merry go round is I1 = 400 kg m2
radius r = 2m
initial angular speed is W1 = 0.5 rad/s
when child of mass m = 40 kg runs tangentially and at the rim
a)
here the conservation of angular momentum
L = I*W
L1 = L2
I1W1 = I2W2
W2 = I1W1/I2
I2 = I1+mr^2 = 400+40*2^2 = 560 kg m2
now W2 = 400*0.5/560 rad/s = 0.357143 rad/s
the tangential speed of the child is v = r*W2 = 2*0.357143 m/s = 0.714286 m/s
b) change in kinetic energy is
rotational k.e = 0.5*I*W^2
change in k.e =0.5(I2*W2^2 - I1*W1^2)
= 0.5( 560*0.357143^2-400*0.5^2)
= -14.28568571428 J
= 14.286 J
c) if W1 = 3 rad/s
I2 = I1+mr^2 = 400+40*2^2 = 560 kg m2
now W2 = 400*3/560 rad/s = 2.142857 rad/s
the tangential speed of the child is v = r*W2 = 2*2.142857 m/s = 4.285714 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.