A merry-go-round with a radius of 2.0 m and a mass of 150 kg can be modeled as a
ID: 1997661 • Letter: A
Question
A merry-go-round with a radius of 2.0 m and a mass of 150 kg can be modeled as a uniform solid disk on a frictionless bearing at its center. The merry-go-round is rotating at 1.50 rad/s with a 60 kg person standing at the rim. The person then walks toward the center of the disk. (a) How fast is the merry-go-round rotating when the person is at a radial distance of 0.50 m from the center? (b) How much does the kinetic energy of the disk-person system change as this occurs? Where does the additional kinetic energy come from?Explanation / Answer
here,
radius , r = 2 m
mass , m = 150 kg
initial speed , w0 = 1.5 rad/s
mass of the person , M = 60 kg
a)
when person is at x = 0.5 m ,
let the final angular speed be w
using conservation of angular momentum
( 0.5 * m* r^2 + M * r^2) * w0 = ( 0.5 * m * r^2 + M * x^2) * w
(0.5 * 150 * 2^2 + 60 * 2^2) * 1.5 = ( 0.5 * 150 * 2^2 + 60 * 0.5^2) * w
w = 2.57 rad/s
b)
the chnage in kinetic energy , KE = 0.5 * ( 0.5 * m * r^2 + M * x^2) * w^2 - 0.5 * ( 0.5 * m* r^2 + M * r^2) * w0^2
KE = 0.5 * (0.5 * 150 * 2^2 + 60 * 0.5^2) * 2.57^2 - 0.5 * (0.5 * 150 * 2^2 + 60 * 2^2) * 1.5^2
KE = 432.77 J
the kinetic energy gained is 432.77 J
the additional kinetic energy comes from the work done by the person
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.