Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A swimmer moves through the open water at an average speed of 0.620 m/s. The ave

ID: 1966927 • Letter: A

Question

A swimmer moves through the open water at an average speed of 0.620 m/s. The average drag force opposing this motion is 109 N.

This swimmer shaves her head to gain speed. This reduces the average drag force opposing her motion to 107 N. For the same output of power which you got earlier in the question (I GOT 67.6W), how much speed does she gain? Express your answer as a percentage increase in her speed. (For example, if the swimmer is 8.00% faster, then enter your answer as 0.0800 or 8.00E-2 etc).

Thanks for the answer!

Explanation / Answer

we have, Power = Force x velocity = 109 x 0.620 = 67.58 W Now, we have, Power = F' x v 67.58 = 107 x v New Speed = v = 0.632 m/s Increase in speed = 0.632 - 0.620 = 0.012 m/s Percent increase = 0.012/0.620 x 100 = 1.935%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote