A swimmer maintains a speed of .15 m/s relative to the waterwhen he swims direct
ID: 1755121 • Letter: A
Question
A swimmer maintains a speed of .15 m/s relative to the waterwhen he swims directly toward the opposite shore of a river. Theriver has a current that flows at .75 m/s. a) how far downstream is he carried in 1.5 minutes? b) what is his velocity relative to an observer on shore? A swimmer maintains a speed of .15 m/s relative to the waterwhen he swims directly toward the opposite shore of a river. Theriver has a current that flows at .75 m/s. a) how far downstream is he carried in 1.5 minutes? b) what is his velocity relative to an observer on shore?Explanation / Answer
Given : Speed of swimmer ( v1 ) = 0.15 m/s river speed ( v2 ) = 0.75 m/s time ( t ) = 1.5 min The relative speed ( v ) = v1 + v2 = 0.15 + 0.75 = 0.9m/s distance = velodity * timea). = 0.9 m * 90 s = ---- m Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.