A suspect in a shooting incident had his hands swabbed with 5% nitric acid. The
ID: 1050783 • Letter: A
Question
A suspect in a shooting incident had his hands swabbed with 5% nitric acid. The swabs were then extracted into 20 cm3 of nitric acid. A portion of the sample solution was analysed by atomic emission spectroscopy and a response of 120 mV obtained. Next a 0.010 cm3 of a standard solution containing 40 µg of lead per cm3 was added to 5 cm 3 of the sample solution and the analysis repeated. A response of 177.0 mV was obtained from the "spiked" sample. Calculate the amount of lead recovered by the swabs in µg.
Explanation / Answer
For the analysis of lead (Pb) in sample
Response for sample solution (Rx) = 120 mV
Concentration of standard in solution (Cs) = (40 ug x 0.010 cm^3/cm^3) x 5 cm^3/5.010 cm^3 = 0.4 ug Pb
response of sample + standard (Rx + Rs) = 177 mV
let Cx be the concentration of lead in unknown sample
Cx/(Cx + Cs) = Rx/(Rx + Rs)
Cx/(Cx + 0.4) = 120/177
177Cx = 120Cx + 48
concentration of lead in dilute sample (Cx) = 0.842 ug
So the amount of lead recovered by the swabs = (0.842 x 5.01/5)(20/5) = 3.375 ug
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.