A steel wire with mass 27.8 g and length 1.58 m is strung on a bass so that the
ID: 1916045 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 27.8 g and length 1.58 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m. (a) Compute the linear density of the string. kg/m (b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 42.76 Hz? m/s (c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency. N (d) Calculate the wavelength of the string's vibration. m (e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.) mExplanation / Answer
a)=0.0278/1.58 = 0.0176
b) =2l=2*1.1=2.2 m
v=f= 93.44 m/s
c) v=T/
T=153.68 N
d)=2.2 m
e) 343/42.46 = 8.07 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.