A steel wire with mass 29 g and length 1.14 m is strung on a bass so that the di
ID: 1898031 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 29 g and length 1.14 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m.(a) Compute the linear density of the string.
kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 43.51 Hz?
Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency.
Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
m
Explanation / Answer
a) = 0.029 / 1.14 = 0.025
b) velocity = f = 43.51*2.20 = 95.722 m/s
c) T =velocity^2 * = 229 N
d) wavelength = 2.20 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.