A steel piano string is 47.4 inches long. The diameter of the string 0.0421 inch
ID: 1685870 • Letter: A
Question
A steel piano string is 47.4 inches long. The diameter of the string0.0421 inches. When struck, this string produces the musical note B which has the pitch
of 123 Hz. (a) Find the tension of this string. Give the answer in pounds. The density of
steel is 7.86 g/cm3. (b) There are 228 strings in a piano. (Some notes use more than one
string.) If we assume that the tension in every string is the same, find the total force (in tons, 1 ton = 2000 lb) exerted on the frame of the piano. (Add together the tensions of all of the strings.) Piano frames are made of steel so that they can withstand this kind of force.
Explanation / Answer
got my mistake..here it goes frequency f=sqrt(T*L/m)/2*L ==>T=4*f^2*m*l where L=length of string=0.0421 inches=0.1069 cm m=mass of string=density*volume=7.86g/cc *111.252*pi*0.107^2/4=2.5 g=7.86*10^-3 kg f=123Hz a)T=543.9N=543.9 kgm=122.27pounds............ANS (1kg=0.2248 pounds) b)Total force=T*228=27822.27pounds=13.94 tons............ANS hopefully this time its correct :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.