Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A steel ball of mass 0.5 kg is attached to a cord that is fixed at the other end

ID: 1916318 • Letter: A

Question

A steel ball of mass 0.5 kg is attached to a cord that is fixed at the other end. The ball is then released when the cord is horizontal, as shown in the figure. at the bottom of its path, the ball elastically strikes a 2kg steel block initially at rest on a frictionless horizontal surface. The ball is in contact with the block for 2 ms, and the force due to the elastic collision is given by: F(t) = 8 Times 106 t-2 Times 109t2 for 0 LE t LE 4 ms, where t is the time in seconds. Both the ball and block are considered as point particles. For elastic collision in one dimension (v2i = 0): v1f = m1-m2/m1 + m2 v1f, v2f = 2m1/m1 + m2 v1f the impulse on the block due to the collision. the average force of the block from the ball during the period of contact. the maximum force on the block during the period of contact. the speed of block immediately after the collision and the length of the cord.

Explanation / Answer

a)21.33 Nsec b)Avg force = Impulse / collision time=10665N c)max force =21330N d)10.665 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote