A steady wind blows a kite due west. The kite?s height above ground from horizon
ID: 2837198 • Letter: A
Question
A steady wind blows a kite due west. The kite?s height above ground from horizontal position x = 0 to x = 120 ft is given by y = 150 1/40)^2. Find the distance traveled by the kite. (Round your answer to one decimal place.) A hawk flying at 13 m/s at an altitude of 156 m accidentally drops its prey. The parabolic trajectory of the falling prey is described by the equation y = 156 - x^2/39 until it hits the ground, where y is its height above the ground and x is its horizontal distance traveled in meters. Calculate the distance traveled by the prey from the time it is dropped until the time it hits the ground. Express your answer correct to the nearest tenth of a meter.Explanation / Answer
ds = ?(dx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.