A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 9.00m/s . She hits a 60
ID: 1906836 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 9.00m/s . She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 14.0m/s . The ball rebounds at 45.0m/s . A.) How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision. B.) If the tennis ball and racket are in contact for 5.00 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball?Explanation / Answer
conservation of momentum take hitting direction as positive m1v1+m2u1=m1v2+m2u2 1000*9-60*14=45*60+1000*x x=5.46 m/sec b)Ft=change in momentum==>F=m(v2-v1)/t=60*(45+14)*10^3/5*10^-3=708N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.