A tennis ball rolls off the edge of a tabletop of height0.710 m above the floor
ID: 1666001 • Letter: A
Question
A tennis ball rolls off the edge of a tabletop of height0.710 m above the floor and strikes the floor at a point ahorizontal distance 1.70 m from the edge of the table. You canignore air resistance. Find the magnitude of the initialvelocity. Take the free fall acceleration to beg = 9.80 m/s. A tennis ball rolls off the edge of a tabletop of height0.710 m above the floor and strikes the floor at a point ahorizontal distance 1.70 m from the edge of the table. You canignore air resistance. Find the magnitude of the initialvelocity. Take the free fall acceleration to beg = 9.80 m/s. Find the magnitude of the initialvelocity. Take the free fall acceleration to beg = 9.80 m/s.Explanation / Answer
height h = 0.710 m
horizontal distance R = 1.70 m
the magnitude of the initial velocity v = ?
free fall acceleration g = 9.80 m/s^2
time taken to reach the ground from the table t = [ 2h/ g ]
=0.38 s
We know R = v t
From this v = R / t
= 4.465 m/ s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.