A tennis ball is struck at a speed of 6 m/s horizontally, it departs from the ra
ID: 1333180 • Letter: A
Question
A tennis ball is struck at a speed of 6 m/s horizontally, it departs from the racket at a vertical distance of a 1.02m. How much time is needed for the Ball to hit the ground? What is the range of the ball? Now, a ball is fired at a speed of 8 m/s at 20 degree above the horizontal from the top of a 5 m high wall. What is the total velocity at the maximum height? How far from the launcher the ball will hit the ground? (PHYS 218 students) A cannon shell is fired straight up from the ground at an initial speed of 225 m/s. After how much time is the shell at a height of 6.20 Times 102 m above the ground and moving downward?Explanation / Answer
1. In vertical ball have to travel 1.02 m downwards direction and initally it have no velocity in vertical directon.
using h = ut + at^2 /2
-1.02 = 0 - 9.81t^2 /2
t = 0.456 sec
b) Range = horizontal velocity x time
= 6 x 0.456 = 2.74 m
Please one Question in One link.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.