A tennis ball leaves the racket of a tennis player with a speed of 65 m/s. The b
ID: 1574715 • Letter: A
Question
A tennis ball leaves the racket of a tennis player with a speed of 65 m/s. The balls mass is 0.06 kg and is in contact with racket for 0.03 seconds . Her opponent returns her serve directly at her with an added force of 100 N for 0.03 seconds on the ball. The court is 24 m long. 1) What is the average force on the ball during the serve? 2) How fast is the ball going after her opponent returns the serve? A tennis ball leaves the racket of a tennis player with a speed of 65 m/s. The balls mass is 0.06 kg and is in contact with racket for 0.03 seconds . Her opponent returns her serve directly at her with an added force of 100 N for 0.03 seconds on the ball. The court is 24 m long. 1) What is the average force on the ball during the serve? 2) How fast is the ball going after her opponent returns the serve? A tennis ball leaves the racket of a tennis player with a speed of 65 m/s. The balls mass is 0.06 kg and is in contact with racket for 0.03 seconds . Her opponent returns her serve directly at her with an added force of 100 N for 0.03 seconds on the ball. The court is 24 m long. 1) What is the average force on the ball during the serve? 2) How fast is the ball going after her opponent returns the serve?Explanation / Answer
1) Impulse = change in momentum = F t
0.06 (65 - 0) = F (0.03)
F = 130 N
2) Impulse by the second player, J = 100 x 0.03 = 3 N s
delta(v) = 3 / (0.06) = 50 m/s
v = 50 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.