A tennis ball may leave the racket of a player on the serve with a speed of 65.0
ID: 1633815 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
here,
1)
the speed of ball , v = 65 m/s
mass , m = 0.06 kg
time taken , t = 0.03 s
the average force on the ball , F = m * v /t
F = 0.06 * 65 /0.03 N
F = 130 N
the average force on the ball is 130 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.