Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ten-turn circular wire loop with a radius of 1cm and resistance 0.10 ? is held

ID: 2176045 • Letter: A

Question

A ten-turn circular wire loop with a radius of 1cm and resistance 0.10?is held stationary above a vertically aligned solenoid as shown in the diagram. The solenoid is attached to a power supply similar to the ones in lab, and the sense in which the current flows through the solenoid is clockwise as viewed from above. The solenoid creates a nearly homogeneous magnetic field near the wire loop with magnitude B=0.002T at t=0s.

Between times t=2s and t=4s, the current of the power supply is steadily increased (i.e.,the rate at which the current through the solenoid increases is constant) until the current through the solenoid is doubled as shown in the graph of Isol(t).


EXPLAIN why the answers are as follows.. (the actual answer is in caps after the question).

Is the magnitude of the magnetic flux through the wire loop at t=1sgreater than, less than,orequal tothe magnitude of the magnetic flux through the wire loop at t=4.5s?(LESS THAN)

Is the magnitude of the EMF around the wire loop just after t=2sgreater than, less than,orequal tothe magnitude of the EMF around the wire loop just before t=4s? (EQUAL TO)

Explanation / Answer

(less than, equal to)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote