A telescope consisting of a +3.0-cm objective lens and a +0.35-cm eyepiece is us
ID: 1458132 • Letter: A
Question
A telescope consisting of a +3.0-cm objective lens and a +0.35-cm eyepiece is used to view an object that is 20 m from the objective lens.
Part A
What must be the distance between the objective lens and eyepiece to produce a final virtual image 100 cm to the left of the eyepiece?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the total angular magnification?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
A telescope consisting of a +3.0-cm objective lens and a +0.35-cm eyepiece is used to view an object that is 20 m from the objective lens.
Part A
What must be the distance between the objective lens and eyepiece to produce a final virtual image 100 cm to the left of the eyepiece?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
d =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the total angular magnification?
Express your answer using two significant figures.
M =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
given,
focal length of objective lens = 3 cm
focal length of eyepiece lens = 0.35 cm
distance of object = 20 cm
from lens equation
1 / f = 1 / u + 1 / v
1 / 3 = 1 / 20 + 1 / v
v = 3.5294 cm
its magnification = - distance of image / distance of object
magnitication m1 = 3.5294 / 20
virtual image is 100 cm leeft to eyepiece
1 / 0.35 = -1 / 100 + 1 / u
u = 0.34878 cm
magnification m2 = 100 / 0.34878
d = u + v
d = 3.5294 + 0.34878
d = 3.87818 cm
total angular magnification = m1.m2
total angular magnification = 3.5294 / 20 * 100 / 0.34878
total angular magnfication = 50.5963
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.