Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 41.0 kg box initially at rest is pushed 4.30 m along a rough, horizontal floor

ID: 1906471 • Letter: A

Question

A 41.0 kg box initially at rest is pushed 4.30 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 150 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following. (a) the work done by the applied force ________J (b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction _________ J (c) the work done by the normal force _____________J (d) the work done by the gravitational force _________ J (e) the change in kinetic energy of the box ____________J

Explanation / Answer

HORIZONTAL FORCE = 150 N frictional force = mu*normal force = 0.3*41*9.8 = 120.54 N gravitational force = mg = 41*9.8 = 401.8 N so a) w.d. = 150*4.3 = 645 J b) increase in internal energy due to friction = w.d by frictional force = 120.54 * 4.3 = 518.322 J c) work done my normal force = 0 because the distance travelled is perpendicular to this force d) w.d by gravitational force = 0 same reason as in (c) part 2) change in KE = (forward force - backward horizonatal force ) * distance = (645- 518.322) * 4.3 = 544.71 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote