A 41.0 kg body is moving in the direction of the positive x axis with a speed of
ID: 1450939 • Letter: A
Question
A 41.0 kg body is moving in the direction of the positive x axis with a speed of 292 m/s when, owing to an internal explosion, it breaks into three pieces. One part, whose mass is 5.5 kg, moves away from the point of explosion with a speed of 497 m/s along the positive y axis. A second fragment, whose mass is 3.0 kg, moves away from the point of explosion with a speed of 417 m/s along the negative x axis.
1) What is the speed of the third fragment? Ignore effects due to gravity.
2) How much energy was released in the explosion?
Explanation / Answer
using law of conservationm of momentum
along X-axis
(41*292) = (-3*417) + ((41-5.5-3)*vx)
vx= 406.86 m/s
along y-axis
0 = (5.5*497)+((41-5.5-3)*vy)
vy = -84.1 m/s
magintude is sqrt(vx^2+vy^2) = sqrt(406.86^2+84.1^2) = 415.5 m/s
direction is theta = tan^(-1)(-84.1/406.86) = -11.67 degrees
direction is 11.67 degrees below the X-axis
2) energy released is Kf-ki
Kf = (0.5*5.5*497^2)+(0.5*3*417^2)+(0.5*(41-5.5-3)*415.5^2) = 3745512.125 J
Ki = 0.5*41*292^2 = 1747912 J
energy released is Kf-Ki = 3745512.125 - 1747912= 1.99*10^6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.