A 400 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long ho
ID: 1538127 • Letter: A
Question
A 400 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long hollow tube. Compressed air fed through the tube and ejected from a nozzle on the back of the block exerts a thrust force of 5.21 N perpendicular to the tube. The maximum tension the tube can withstand without breaking is 60.0 N . Assume the coefficient of kinetic friction between steel block and steel table is 0.60. (Figure 1)
Part A: If the block starts from rest, how many revolutions does it make before the tube breaks?
Pivot N Air 1.2 m TubeExplanation / Answer
here
Fnet = F1 - u * m * g
Fnet = 5.21 - 0.6 * 0.4 * 9.8
Fnet = 2.858 N
then
a = Fnet / m
a = 2.858 /0.4 = 7.145 m/s^2
then
alpha = a/r = 7.145 / 1.2 = 5.95 rad/sec^2
Breaking force = Fb = 50 = m * r * w^2 where w^2 = 2 * alpha * theta
theta = 60 / (2m * r * alpha)
theta = 60 / ( 2 * 0.4 * 1.2 * 5.95 )
= 10.5 radians = 1.67 rev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.